Centrum Usług Bankowych PZU kupi bank, ale bez ryzyka walutowego - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / PZU kupi bank, ale bez ryzyka walutowego

PZU kupi bank, ale bez ryzyka walutowego 0


PZU

Do końca roku PZU kupi kolejny bank, ale tylko pod warunkiem, że sprzedający weźmie na siebie ryzyko wynikające z ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Plany ekspansji największej polskiej ubezpieczalni na rynku bankowym nie są tajemnicą. PZU najpierw przejęło pakiet 25 proc. akcji Alior Bank (procedura ma zakończyć się w ciągu 2 miesięcy), później złożył też ofertę kupna Raiffeisen-Polbanku od austriackich właścicieli. Prawdopodobnie PZU włączy się też w grę o Bank BPH, który sprzedać chce koncern General Electric wycofujący się działalności finansowej w Europie. Do tej pory nikt ze ścisłego kierownictwa ubezpieczalni nie podał wstępnego terminu kolejnej akwizycji. Nieco światła rzuciła ostatnia wypowiedź Przemysława Dąbrowskiego, członka zarządu PZU. Przyznał, że przejęcie kolejnego banku możliwe jest jeszcze przed końcem bieżącego roku. Wskazał jednak na kilka warunków, które będzie musiał spełnić sprzedający bank, aby PZU zdecydowało się zostać nowym inwestorem.

PZU przejmie bank, ale bez ciężaru “frankowiczów”

Przemysław Dąbrowski podkreślił, że kupno banku przez PZU wchodzi w grę jedynie w przypadku, gdy sprzedający weźmie na siebie ryzyko walutowe wynikające z przewalutowania kredytów hipotecznych w walutach obcych. Dąbrowski wyjaśnił, że ten warunek Grupa PZU stawiała od samego początku i nie powinien wpłynąć na cenę. Zdaniem Dąbrowskiego ustawa o przewalutowaniu kredytów oraz planowany podatek od aktywów banków mogą znacząco spowolnić proces konsolidacji polskiego sektora bankowego.

PZU planuje kupić 2-4 banki i połączyć je w jeden podmiot, który wejdzie do pierwszej piątki największych banków w kraju. Prezes Andrzej Klesyk wielokrotnie tłumaczył, że zaangażowanie PZU w konsolidację branży ma wymiar jedynie biznesowy, a nie polityczny, jak wskazywali niektórzy.


DB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites