Centrum Usług Bankowych Ranking kont dla studentów – rok akademicki 2015/2016 - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Ranking kont dla studentów – rok akademicki 2015/2016

Ranking kont dla studentów – rok akademicki 2015/2016 0

Ranking kont dla studentow – rok akademicki 20152016

Przed rozpoczęciem roku akademickiego Banking-Magazine przygotował ranking najlepszym kont osobistych opracowanych z myślą o żakach.

SZCZEGÓŁOWA TABELA DOSTĘPNA NA SFERA-FINANSOW.PL!

Już za nieco ponad dwa tygodnie studenci powrócą w uniwersyteckie i politechniczne ławy. Dla wielu młodych ludzi 1 października będzie pierwszym dniem w roli studenta. Rozpoczęcie nauki na wyższej uczelni to poważny krok w dorosłość, bo wiąże się przecież często w wyprowadzką z domu i wyjazdem do innego miasta. To także początek życia na własny rachunek, chociaż wciąż z pomocą rodziców. Właśnie w tym momencie następuje pierwsza poważna styczność z branżą bankową – przyszły student musi stanąć przed konieczność otwarcia konta osobistego.

Banking-Magazine przyjrzał się ofercie rachunków osobistych dla studentów w polskich bankach i przygotował ranking najlepszych produktów, aby ułatwić wybór przyszłym żakom.

Przy tworzeniu rankingu wzięliśmy pod uwagę oferty dostępne w 15 polskich bankach. Jak widać, nie zajmowaliśmy się wszystkimi instytucjami bankowymi działającymi w Polsce, ponieważ nie wszystkie oferują ROR-y specjalnie dla studentów lub takie, które można „podciągnąć” pod taką klasyfikację. Przyjrzeliśmy się kontom w następujących bankach:

 • Bank BPH;
 • Bank Smart;
 • BZ WBK;
 • Credit Agricole;
 • Deutsche Bank;
 • GBS;
 • Getin Bank;
 • mBank;
 • ING Bank Śląski;
 • Millennium Bank;
 • PKO BP;
 • Raiffeisen-Polbank;
 • T-Mobile Usługi Bankowe;
 • Toyota Bank;
 • Volkswagen Bank.

W przygotowaniu rankingu wzięliśmy pod uwagę następujące kryteria:

 • Koszt otwarcia i prowadzenie rachunku;
 • Koszt wydania i użytkowania karty;
 • Koszt przelewów;
 • Koszt wypłat z bankomatów w Polsce i zagranicą;
 • Dodatkowe usługi i korzyści (np. zniżki, moneyback, promocje związane ze statusem klienta jako studenta).

Nacisk położyliśmy przede wszystkim na jak najniższe koszty przy jednoczesnym dużym wachlarzu dodatkowych opcji. Tradycyjnie już wyróżnimy trzy najlepsze konta oraz przestrzeżemy przed taką samą liczbą najsłabszych ROR-ów. Znajdzie się też miejsce dla Czarnego Konia – konta, któremu zabrakło do czołówki, ale warto mu się przyjrzeć bliżej, bo jeden lub kilka parametrów wyróżniają się na plus.

Studiujesz? Wybierz Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub Bank Smart

Na szczycie naszego rankingu uplasowały się rachunki osobiste w bankach Millennium i Smart oraz oferta dostępna w T-Mobile Usługi Bankowe. W pierwszym przypadku mowa o koncie 360′ Student. Żak wybierający ROR w Millennium Bank może liczyć na zerowe koszty prowadzenia rachunku oraz bezpłatną kartę wydawaną do konta, jeśli w ciągu miesiąca zostanie dokonana zaledwie jedna transakcja bezgotówkowa (w przeciwnym razie – 4 zł, ale opłata nie jest pobierana przez pierwsze dwa miesiące), przy czym bank nie wprowadził dolnego limitu kwoty. Taki sam warunek musimy spełnić, aby wypłacać za darmo gotówkę ze wszystkich bankomatów na terenie całego kraju; podstawowe przelewy i operacje są bezpłatne. Konto 360′ Student pozwala klientowi na skorzystanie z dodatkowych usług. Wśród nich warto wymienić: możliwość uzyskania do nawet 360 zł premii za płatności kartą debetową i BLIK, nieoprocentowany limit w koncie, jeśli skorzysta się z niego do 7 dni w miesiącu, aplikacja Manager Finansów służąca do zarządzania domowym budżetem oraz program rabatowy uprawniający do tańszych zakupów w punktach współpracujących z bankiem. T-Mobile Usługi Bankowe (obsługiwane przez Alior Bank) to z kolei ROR, który przyszły członek polskiej inteligencji może założyć i prowadzić za darmo. Nic nie zapłaci też za przelewy oraz za wypłatę środków w bankomatów w Polsce i na świecie. Miesięczna opłata za kartę jest spora, bo wynosi 6 zł, ale można jej uniknąć w przypadku transakcji bezgotówkowych w wysokości minimum 200 zł. Studenci powinni też zainteresować się polskim challenger bankiem, działającym tylko online, czyli Bankiem Smart. Zakładając Smart Konto student może liczyć na brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, przelewy, wydanie karty oraz wypłaty z bankomatów w kraju i poza Polską. ROR nie ma jednak żadnych dodatkowych usług lub udogodnień z myślą o studentach.

Getin Up – Czarny Koń rankingu

Gamą takich ekstra opcji może za to pochwalić się konto Getin Up w Getin Bank, które dzięki nim zasłużyło na tytuł Czarnego Konia rankingu. O czym mowa? O promocji, w ramach której można łącznie zyskać nawet 600 zł – 50 zł za każdą ocenę bardzo dobrą uzyskaną w sesji egzaminacyjnej (maksymalnie 250 zł rocznie przez okres 2 lat). Pierwsza transakcja kartą MasterCard Student nagradzana jest przez bank kwotą 100 zł wypłacaną na konto (będzie więc nieco grosza na imprezę z przyjaciółmi). Otwarcie i prowadzenie ROR jest darmowe, korzystanie z karty przez 5 lat również, jeśli zostanie wybrana karta MasterCard Student. Konto Getin Up nie trafiło do trójki najlepszych kont dla studentów z powodu kosztów wypłat środków z bankomatów. Student nic nie zapłaci za skorzystanie z urządzeń sieci Euronet i PlanetCash, w przypadku innych bankomatów prowizja wyniesie 3,5 proc. wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 zł. Niestety, karta MasterCard Student nie jest aktywna poza Polską, więc o korzystaniu z bankomatu podczas wyjazdu na Erasmusa można zapomnieć.

Żacy powinni omijać te banki

W przypadku kont, które trudno nam polecić, znalazły się rachunki osobiste z jednej strony niedające młodemu klientowi zbyt wiele (lub ogóle) dodatkowych opcji, z drugiej zaś – dosyć kosztowne dla studenckiej kieszeni. Takim rachunkiem jest Konto dla Młodych w PKO BP. Pozwala ono wypłacać środki za darmo z bankomatów w całej Polsce i na świecie, prowadzenie i przelewy są również za darmo, ale ROR nie daje ekstra korzyści, a dodatkowo zwolnienie z opłat za kartę będzie możliwe dopiero po dokonaniu 5 transakcji bezgotówkowych (przy czym każda transakcja obniża wyjściową opłatę 5 zł o złotówkę – to plus). Konto w Credit Agricole także nie daje nic ekstra żakowi, a dodatkowo wymaga wydania 100 zł przy pomocy karty płatniczej, aby uniknąć opłaty w wysokości 2 zł za miesiąc. Brak opłaty za wypłatę środków z bankomatu obowiązuje tylko w przypadku urządzeń należących do Credit Agricole. W przypadku maszyn banków BZ WBK i Euronet prowizja wyniesie 3,5 proc. wypłacanej kwoty, a przy skorzystanie z pozostałych bankomatów – 5 zł. Koszt karty może zniechęcić studenta do Konta Godnego Polecenia w BZ WBK – wynosi 7 zł i jest stały. Otwarcie konta i podstawowe przelewy są już darmowe, podobnie jak wypłaty z bankomatów BZ WBK i PKO BP (korzystanie z urządzeń Millennium Bank kosztuje złotówkę, a w przypadku bankomatów innych banków – 5 zł). Bank Zachodni WBK może zaoferować studentom rozbudową bankowość mobilną, zniżki przy zakupach opłacanych kartą oraz możliwość udziału w programie partnerskim PayBack. Warto przy tym zwrócić uwagę, że BZ WBK oferuje rachunek Konto <20 (dostępny dla osób między 13 a 20 rokiem życia), które jest atrakcyjniejsze pod względem kosztów, ale skierowane przed wszystkim dla młodzieży szkolnej i licealistów, ponieważ student może z niego korzystać raptem przez półtora roku, a później czeka go zmiana rachunku.

A co z pozostałymi kontami?

W przypadku pozostałych kont przeznaczonych dla studentów można wskazać na dwa trendy: ROR ma dodatkowe korzyści, ale pojawiają się opłaty np. za kartę wraz z wyśrubowanymi jak na studencką kieszeń warunkami ich uniknięcia (np. Wymarzone Konto Osobiste w Raiffeisen-Polbank, konto dbNet w Deutsche Bank, Konto Lubię to! w BPH) lub rachunek osobisty obwarowany jest symbolicznymi opłatami, ale nie daje nic ponad standardowe usługi (np. Konto Click w Toyota Bank, Konto na start w GBS).

SZCZEGÓŁOWA TABELA DOSTĘPNA NA SFERA-FINANSOW.PL!


DB

One thought on “Ranking kont dla studentów – rok akademicki 2015/2016

 1. no tak – studenci mają zawsze łatwiej 🙂 3 konta darmowe a jak ja już skończyłem to mam do wyboru cały jeden – bank smart. Przynajmniej on się ostał dla normalnych ludzi. Dziękuję. i tyle w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites