Centrum Usług Bankowych PiS zmniejsza nacisk na banki - Banking-Magazine
Home / News / PiS zmniejsza nacisk na banki

PiS zmniejsza nacisk na banki 0

PiS zmniejsza nacisk na banki

PiS nie chce już opodatkować aktywów banków. Jeśli przejmie władzę po wyborach, będzie forsować podatek od transakcji finansowych, ale nowa danina obejmie cały sektor, nie tylko banki – podaje “Puls Biznesu”.
Oficjalnie PiS nadal pracuje nad dwoma projektami podatków, które miałyby objąć sektor bankowy. Pierwsza zakłada opodatkowanie aktywów banków stawką 0,39 proc., taka samą dla wszystkich banków, niezależnie od wielkości ich kapitału. Ze środków pozyskanych w ten sposób PiS chce sfinansować przedwyborcze obietnice socjalne. Drugi pomysł to podatek od transakcji finansowych, który obowiązywałby dla całego sektora. Stawką wysokości 0,14 proc opodatkowane byłyby wszystkie transakcje instrumentami finansowymi dokonywane przez instytucje finansowe, obowiązywałaby również stawka 0,07 proc. od obrotu instrumentami pochodnymi. Do budżetu może wpłynąć do 1,7 mld zł – wyjaśnia poseł Henryk Kowalczyk, który jest koordynatorem prac nad projektami. W partii Kaczyńskiego coraz więcej zwolenników ma druga opcja. Skąd taka wolta?

PiS chce Budapesztu nad Wisłą, ale nie w bankowości

To reakcja na krytykę ze strony ekonomistów oraz samego sektora bankowego. Po spotkaniu z przedstawicielami branży i analitykami rynku, w PiS narodził się pomysł mniej uciążliwej dla banków daniny. Do wyobraźni polityków PiS miała też przemówić sytuacja na giełdzie – po ogłoszeniu planów wprowadzenia podatku bankowego kurs akcji większości polskich banków dramatycznie zapikował. PiS obserwuje też sytuację na Węgrzech. Mimo że politycy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło wielokrotnie wyrażali podziw dla działań Viktora Orbana, w przypadku polityki podatkowej węgierskiego premiera są nieco bardziej powściągliwi. Portfele kredytowe węgierskich banków skurczyły się w latach 2008-2015 o 30 proc. Tymczasem Polska może pochwalić się 50 proc. dynamiką wzrostu akcji kredytowej; to najwięcej w całej Unii Europejskiej. PiS chce więc zagrać tak, aby wilk był syty i owca cała – w razie sukcesu w wyborach, tak opodatkuje banki, aby nie zdusić bardzo korzystnych dla gospodarki wskaźników.


DB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites