Centrum Usług Bankowych Frankowicze dogadają się z Deutsche Bankiem? - Banking-Magazine
Home / News / Frankowicze dogadają się z Deutsche Bankiem?

Frankowicze dogadają się z Deutsche Bankiem? 0

Frankowicze dogadają się z Deutsche Bankiem

Grupa kredytobiorców frankowych spłacających zobowiązania zaciągnięte w polskim oddziale Deutsche Bank chce negocjować w sprawie usunięcia niedozwolonych zapisów z ich umów kredytowych.

Chodzi o 138 osób, których reprezentuje adwokat Daniel Pawluczuk z kancelarii PZ Capital. Część kredytobiorców jest pewna, że bank uzna ich roszczenia. Pozostali prowadzą odrębne postępowania przeciwko bankowi. Nie wszyscy “frankowicze” chcą dążyć do porozumienia z Deutsche Bank. 260 osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pro Futuris i liCHFa.com rozważa wejście na drogę sądową.

Czego “frankowicze” domagają się od Deutsche Bank?

Listę żądań kredytobiorców frankowych wobec Deutsche Bank przedstawił mec. Pawluczuk. Chodzi o:

  • zwrot kwoty pobranej tytułem podwyższonej marży za okres od dnia ustanowienia na pierwszym miejscu hipoteki na rzecz banku do dnia faktycznego zaprzestania naliczania podwyższonej marży,
  • zwrot kwoty pobranej tytułem ubezpieczenia minimalnego wkładu własnego,
  • zwrot kwoty pobranej tytułem tzw. przewalutowania kwoty kredytu przy wypłacie środków i kwot nienależnie pobranych z tytułu stosowania niekorzystnych kursów z tabeli banków,
  • zwrot kwot pobranych za prowadzenie rachunków służących obsłudze kredytu i opłat naliczanych od przelewów,
  • usunięcie z umowy klauzuli waloryzacyjnej, tj. rozliczenia kredytów po kursie CHF/PLN z dnia podpisania umowy, w konsekwencji ustalenia salda zadłużenia i raty na poziomie kursu z dnia podpisania umowy oraz zwrot nadpłaconych kwot (tzw. przewalutowanie).

Na razie brak informacji, czy i kiedy miałyby rozpocząć się rozmowy banku z pełnomocnikiem kredytobiorców. Deutsche Bank Polska nie zajął jeszcze stanowiska wobec propozycji wystosowań przez mec. Pawluczuka.


ECh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites