Centrum Usług Bankowych Bank szybciej rozpatrzy reklamację klienta - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Bank szybciej rozpatrzy reklamację klienta

Bank szybciej rozpatrzy reklamację klienta 0

Bank szybciej rozpatrzy reklamacje klienta

Nie 90 a 60 dni będzie miał bank na rozpatrzenie skomplikowanej reklamacji złożonej przez klienta – w przyszłym tygodniu w życie wchodzi nowa ustawa, które reguluje tę kwestię – podaje serwis Sfera-finansow.pl.
Bank będzie musiał szybciej rozpatrzyć reklamację

Skrócenie o 30 dni okresu, w którym bank ma obowiązek odnieść się do reklamacji złożonej przez klienta, to skutek uchwalenia przez Sejm ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Akt prawny został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 10 września, a w życie wejdzie 11 października br. Dzięki tej zmianie banki nie będą mogły aż do trzech miesięcy przedłużać czasu potrzebnego na zajęcie się reklamacją w szczególnie skomplikowanej kwestii. W przypadku standardowych spraw banki muszą odnieść się pisma klienta “bez zbędnej zwłoki”, ale nie dłużej niż w ciągu 30 dni. Motywacją dla banków, aby zajmowały się reklamacjami w ciągu ustawowego terminu jest zapis, który mówi, że jeżeli instytucja finansowa nie rozpatrzy stanowiska klienta, wówczas automatycznie jest ona rozstrzygana na korzyść konsumenta. Nowe regulacje pozwolą też składać reklamacje nie tylko pisemnie, ale także werbalnie i kanałem internetowym.

Rzecznik Finansowy zamiast Rzecznika Ubezpieczonych

Jeżeli klient banku nie będzie zgadzać się decyzją banku w sprawie złożonej reklamacji, będzie miał możliwość skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. Instytucja ta zastępuje dotychczasowego Rzecznika Ubezpieczonych. Rzecznika będzie powoływać na czteroletnią kadencję premier na wniosek ministra finansów. Rzecznik Finansowy otrzyma prerogatywę nakładania kar pieniężnych na banki, ubezpieczalnie i inne instytucje finansowe; kara będzie mogła wynosić maksymalnie 100 tys. zł. Koszty działania nowej instytucji poniosą podmioty rynku finansowego: banki, SKOK-i, ubezpieczyciele, TFI, PTE, instytucje płatnicze, biura usług płatniczych, towarzystwa inwestycyjne i firmy pożyczkowe, przy czym wysokość składki zależna będzie od charakteru prowadzonej działalności.


ECh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites