Centrum Usług Bankowych Banki winne wzrostowi zagrożenia cyberprzestępstwami - Banking-Magazine
Home / News / Banki winne wzrostu zagrożenia cyberprzestępstwami

Banki winne wzrostu zagrożenia cyberprzestępstwami 0

Banki winne wzrostowi zagrozenia cyberprzestepstwami

Banki są w znacznej mierze odpowiedzialne za notowany wzrost ryzyka związanego z cyberprzestępczością, gdyż zbyt szybko wdrażają nowinki informatyczne.

Takiego zdania jest dr Andrzej Reich z Komisji Nadzoru Finansowego, który zabrał głos podczas konferencji na temat reformy regulacyjnej sektora bankowego zorganizowanej wspólnie przez KNF i EY.

Banki za szybko wchodzą w nowoczesne rozwiązania informatyczne

Dr Reich uważa, że jeszcze 10-15 lat temu polskie banki wykorzystywały raczej przestarzałe, ale sprawdzone technologie IT. Nie były to rozwiązania high-endowe, ale za to pozbawione błędów. Dziś instytucje finansowe często wprowadzają nowe rozwiązania opracowane przez producentów ledwie przed kilkoma miesiącami. Programy te są słabo sprawdzone i przetestowane, a tym samym korzystanie z nich sprawia, że ryzyko ataku hakerskiego rośnie. Andrzej Reich wskazuje zwłaszcza na brak dostatecznej ochrony przed dostaniem się hakerów do systemu i wyprowadzeniu środków z kont klientów. Jednym z przykładów technologii, której wykorzystywanie przez banki mogłoby zagrozić wykradaniem danych klientów i przekazywaniem ich w niepowołane ręce był screen scraping, zakazany w ubiegłym roku przez KNF. Screen scraping miał umożliwić badanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez internet. Procedura miała opierać się na analizie historii transakcji wykonanych na jego rachunku w innym banku, ale konsument musiałby najpierw przegazać swój login i hasło do systemu transakcyjnego.

Ekspert podkreślił, że zagrożenia nie leżą w samym wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych, bo przyczyniają się one do rozwoju branży i poprawy tempa oraz jakości obsługi klientów, ale w tym, że banki zdają się nie dostrzegać realności ryzyka informatycznego, dlatego bardzo szybko zaczynają korzystać z nowych, ale niesprawdzonych technologii.


ECh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites