Centrum Usług Bankowych Będzie trudniej o kredyt - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Będzie trudniej o kredyt

Będzie trudniej o kredyt 0

Coraz więcej mówi się o trudnościach z zaciągnięciem kredytu w przyszłym roku w kontekście kredytów hipotecznych i zwiększenia wkładu własnego z 10 do 15 proc. Jednak nie tylko osoby finansujące zakup domu czy mieszkania z pomocą banku natrafią na nowe przeszkody. Również kredyty konsumpcyjne w 2016 roku staną się trudno dostępne. Wpływają na to trzy czynniki – nowelizacja ustawy o prawie spadkowym, likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego oraz rosnące marże.

 

Rok 2016 z pewnością będzie trudnym dla polskiego sektora bankowego ze względu na poważne zmiany, które będzie musiał wdrożyć do aktualnego modelu biznesowego. Wraz z nimi wzrośnie ryzyko udzielania kredytów zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych, co sprawi, że dostęp do tych instrumentów finansowych będzie utrudniony.

– Na taką kolej rzeczy istotny wpływ mają trzy czynniki. Pierwszy to nowelizacja ustawy o prawie spadkowym, która daje dużo większe możliwości uniknięcia konsekwencji niespłacania długów przez spadkobierców – wyjaśnia Rafał Tomkowicz, prezes zarządu Sfera Finansów S.A.

Wraz z 18 października zaczął obowiązywać znowelizowany kodeks cywilny w zakresie prawa spadkowego, zgodnie z którym dziedziczenie długów będzie miało miejsce jedynie do wysokości inwentarza. Oznacza to, że jeśli wartość spadku wynosi 100 tys. zł, a dług zmarłego to 300 tys. zł, wówczas wierzyciel będzie mógł odzyskać jedynie 100 tys. zł. Wraz z obniżeniem odpowiedzialności spadkobierców, wzrasta zagrożenie dla banków, które będą miały mniejsze szanse na odzyskanie zaległości, a to z kolei mogą sobie powetować wzrostem kosztów kredytu.

– Drugim czynnikiem, który może negatywnie odbić się na klientach bankowych jest likwidacja BTE, czyli Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Dotychczas w walce z nieuczciwym dłużnikiem był on dla banku bardzo dużym orężem z racji na możliwość wyegzekwowania danego długu – twierdzi prezes zarządu Sfera Finansów.

Wraz ze zniesieniem BTE banki, które będą chciały dochodzić spłaty zaległych kredytów, będą musiały przejść pełną procedurę sądową. Efektem takiego działania może być uzależnienie wzięcia kredytu od podpisania weksla in blanco, posiadania poręczyciela czy wyrażenia zgody (za notarialnym poświadczeniem) na dobrowolne poddanie się egzekucji. Jest prawie pewne, że to klient poniesie koszty tych działań.

– Trzecim powodem wpływającym na trudności z uzyskaniem kredytu w przyszłym roku będą rosnące marże, które na dzień dzisiejszy, po ogłoszeniu przez rząd wprowadzenia tzw. podatku bankowego spowodują zdrożenie kredytów. Jak wiemy, droższy kredyt to wyższa marża, wyższa cena, wyższa rata, a dla nas to mniejsza zdolność kredytowa – tłumaczy Rafał Tomkowicz.

Od przyszłego roku banki będą musiały płacić co roku 0,39 proc. aktywów pomniejszonych o fundusze własne banku.

Czy w związku z tym, że kredyt w banku stanie się trudniej dostępny, jeszcze większą popularność zyskają pożyczki pozabankowe? Z pewnością ich udział w ogólnym portfelu zobowiązań finansowych Polaków będzie rósł, tym bardziej, że oferta pożyczki na raty w sektorze niebankowym jest bardzo konkurencyjna wobec propozycji banków. Jednak warto pamiętać, że w 2016 roku zacznie obowiązywać ustawa antylichwiarska, zgodnie z którą pożyczki pozabankowe zostaną objęte limitami kosztów całkowitych zobowiązania i opłat windykacyjnych. Dodatkowo, firmy pożyczkowe zaczną weryfikować zdolność i historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites