Centrum Usług Bankowych Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki – co lepsze? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki – co lepsze?

Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki – co lepsze? 0

 

Zakup samochodu, nawet używanego, to często duży wydatek, który niełatwo sfinansować z oszczędności. Na rynku znajdziemy jednak różne rozwiązania, które mogą wesprzeć w nabyciu wymarzonego auta. Przykładem może być kredyt samochodowy lub leasing konsumencki. Który z nich jest korzystniejszy?

Rynek motoryzacyjny w Polsce rośnie z roku na rok, pomimo coraz wyższych cen obowiązkowych polis OC. W 2016 roku nasi rodacy kupili 416,1 tys. samochodów osobowych, czyli więcej o 17,2% (+61,1 tys. szt.) niż w 2015 roku (źródło: http://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Rok-2016/Grudzien-2016r). W tym samym czasie sprzedano 952,1 tys. sztuk aut używanych, które zostały sprowadzone do Polski (źródło: http://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Import-uzywanych-samochodow/Pierwsze-rejestracje-samochodow-uzywanych/Pierwsze-rejestracje-uzwanych-samochodow-osobowych-2016-2017-pdf). 57% naszych rodaków sfinansowało zakup samochodu z własnych oszczędności, ale już pozostali musieli szukać innego sposobu zdobycia pieniędzy na auto. 16% skorzystało z kredytu samochodowego, a 10% – z leasingu według Comperia.pl. Te liczby wcale nie są przypadkowe i wiele mówią o atrakcyjności obydwu sposobów finansowania.

Kredyt celowy na samochód

Kredyt to najpopularniejszy produkt bankowy, ale nie wszyscy wiedzą, że wśród różnych jego typów znajdziemy również kredyt samochodowy. To pożyczka celowa, którą wykorzystamy na zakup auta, chociaż tak naprawdę można kredyt przeznaczyć również na sfinansowanie nabycia także innych pojazdów, jak na przykład motor, quad itd. Pieniądze można pożyczyć zarówno na nowe auto, jak i na używane.

– Kredyty samochodowe są najczęściej niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe. Już chociażby dlatego warto je wybierać, gdy kupujemy auto. Pewnym mankamentem może być kwestia zabezpieczenia. W standardowych ofertach banki stosują zastaw rejestrowy na kupowanym przez kredytobiorcę samochodzie, przewłaszczenie pojazdu, cesję polisy ubezpieczeniowej lub przejęcie w depozyt karty pojazdu. To może stanowić pewien problem, gdy chcemy sprzedać auto przed spłaceniem kredytu – zauważa specjalista Inbank Polska. – Na szczęście można znaleźć już oferty kredytów samochodowych, jak na przykład w naszym banku (https://inbankpolska.pl/kredyty/kredyt-samochodowy/), które nie wymagają zabezpieczenia na pojeździe i można pożyczyć nawet większą sumę niż wartość auta – dodaje przedstawiciel Inbank Polska.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing to znany na polskim rynku od dawna sposób finansowania zakupu auta. Najczęściej ten produkt finansowy jest wykorzystywany przez przedsiębiorców. Jednak od kilku lat dostępna jest jego odmiana dedykowana konsumentom (stąd jego nazwa). Leasing konsumencki to nic innego jak przekazanie praw do użytkowania danego samochodu. Firma leasingowa (leasingodawca) przekazuje pojazd leasingobiorcy, który w zamian za to zobowiązuje się co miesiąc regulować ustaloną w umowie opłatę (raty leasingowe). Konsument nie musi zawracać sobie głowy formalnościami w urzędzie komunikacji, nie szuka ubezpieczenia czy serwisu. Wszystkim zajmuje się firma leasingowa.

Leasing dzielimy na finansowy i operacyjny. W tym ostatnim czas użytkowania auta jest przeważnie krótszy niż okres amortyzacji i nie zawiera zapisów dotyczących wykupu pojazdu. W wariancie finansowym okres użytkowania może trwać tyle, co okres amortyzacji, a dodatkowo może występować zapis o wykupie.

Który sposób finansowania lepszy?

Nieprzypadkowo leasing jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu mogą oni bardzo korzystnie optymalizować zobowiązania podatkowe. Konsumenci nie korzystają z takich rozwiązań i to już jest dużym minusem leasingu. Kredyt samochodowy jest najczęściej trochę droższym sposobem finansowania zakupu auta niż leasing jeśli rozpatrujemy oprocentowanie. Jednak kredyt można rozłożyć na atrakcyjne raty i najczęściej w razie potrzeby nawet zawiesić spłatę. Nie bez znaczenia jest także możliwość sprzedaży auta zakupionego przy pomocy kredytu nawet przed jego spłatą, szczególnie gdy bank nie zastosował zabezpieczenia na pojeździe. W przypadku leasingu nie można pozbyć się wcześniej auta. Jednak największą zaletą kredytu jest to, że po jego spłaceniu kredytobiorca staje się właścicielem auta, natomiast w leasingu, obok płacenia rat, trzeba jeszcze zapłacić określoną w umowie sumę wykupu, aby przejąć samochód. Najczęściej również okres spłaty leasingu jest krótszy niż kredytu. Dodatkowo warto pamiętać, że biorąc auto w leasing, musimy od razu zapłacić część jego wartości (opłata leasingowa), a także wykupić kosztowne AC, a nie tylko OC. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, może się okazać, że kredyt samochodowy nie jest droższy.

Kredyt to ciągle popularniejszy od leasingu sposób na sfinansowanie zakupu samochodu i wydaje się, że jeszcze długo tak pozostanie. Jest nie tylko mniej skomplikowany, ale przede wszystkim pozwala stać się właścicielem pojazdu po spłacie zobowiązania. Leasing to wynajęcie pojazdu z możliwością jego wykupu. Taka opcja nie każdemu jednak odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites