Centrum Usług Bankowych Wciąż duży popyt na kredyty mieszkaniowe - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / Wciąż duży popyt na kredyty mieszkaniowe

Wciąż duży popyt na kredyty mieszkaniowe 0

Mimo zmian na rynku nieruchomości, popyt na kredyty hipoteczne systematycznie rośnie. W czerwcu zanotowano aż 20-procentowy wzrost przyznanych kredytów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Czy taka tendencja może się utrzymać?

2 miliony czynnych kredytów

W maju sytuacja była podobna, BIK poinformował wówczas o 10-procentowym wzroście, a miesiąc później wynik ten się podwoił. Z raportów kwartalnych przygotowanych przez AMRON SARFiN jednoznacznie wynika, że liczba udzielanych kredytów systematycznie wzrasta.

W 2006 roku czynnych umów o kredyt mieszkaniowy było 945 tys., dekadę później już ponad 2 miliony. Choć zmiany kwartalne często są naprzemienne (w pierwszym kwartale 2016 zanotowano niemal 11-procentowy spadek w porównaniu z kwartałem poprzednim, natomiast następny kwartał przyniósł 12-procentowy wzrost), ogólna tendencja jest wyraźnie wzrostowa. Polacy chętnie korzystają z kredytu hipotecznego przy zakupie mieszkania.

Sytuacji tej na pewno sprzyjają takie czynniki jak systematyczny wzrost płac. Wystarczy spojrzeć na dane opublikowane przez GUS. W styczniu 2007 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 2 664 zł brutto, dziesięć lat później wzrosło do 4 277 zł brutto.

Wzrost płac, spadające bezrobocie oraz niskie i stabilne stopy procentowe sprzyjają takiej sytuacji. Nie bez znaczenia jest też ogromne zainteresowanie programem MdM. Polacy skorzystali z rządowego dofinansowania i ruszyli do banków po kredyt mieszkaniowy – komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.

Dużemu zainteresowaniu również nie przeszkodził systematycznie zwiększany wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu. Wiele osób w branży obawiało się, że takie kryterium załamie rynek kredytów, tak się jednak nie stało. Od 2017 roku należy mieć co najmniej 20% wkładu własnego, a popyt nie zmalał.

Szanse i obawy związane z nową ustawą

22 lipca weszła w życie nowa ustawa dotycząca kredytu hipotecznego. Zmiany mają na celu jeszcze lepiej zabezpieczyć kredytobiorcę i nakładają szereg obowiązków na banki. To z kolei wywołuje obawy wśród instytucji finansowych i skutkuje podniesieniem marż.

Specjaliści z Open Finance przeanalizowali ich wysokość, banki przeciętnie deklarują poziom marż na ok. 2,1%. W porównaniu z marcem br. jest to 0,1% wzrost. To niewielka zmiana, która ma jednak wpływ na dodatkowe koszty kredytobiorców i wcale nie musi oznaczać końca podwyżek.

Kredyty w najbliższym czasie mogą zdrożeć, ponieważ z punktu widzenia banków, dodatkowe obowiązki generują koszty. Jednak kredytobiorcom nowa ustawa znacznie ułatwi cały proces, dlatego uważam, że zmiany nie wpłyną negatywnie na ilość przyznawanych kredytów – tłumaczy ekspert z Grupy Deweloperskiej Geo.

Liczba sprzedanych mieszkań bezpośrednio przekłada się na ilość przyznawanych kredytów hipotecznych. Branża deweloperska od kilku lat świętuje triumfy, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja się zmieniła. Wyższe marże i wkład własny zdają się nie zrażać Polaków do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu. Chcą mieszkać na swoim, są świadomi swoich potrzeb i skutecznie je realizują. Tak dobre nastroje zapowiadają kolejny rekordowy rok pod względem sprzedaży nowych mieszkań oraz kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites