Centrum Usług Bankowych 1 na 10 przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Eurofactor Polska ze 104% dynamiką w pierwszym półroczu 2017 roku - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / 1 na 10 przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Eurofactor Polska ze 104% dynamiką w pierwszym półroczu 2017 roku

1 na 10 przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Eurofactor Polska ze 104% dynamiką w pierwszym półroczu 2017 roku 0

Rynek usług faktoringowych w Polsce w pierwszym półroczu tego roku zanotował 13,6 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ponadrynkową i rekordową dynamikę – 104 proc. r/r – wypracował Eurofactor Polska S.A. Na rosnącą rolę faktoringu wskazuje „Barometr EFL” na II kwartał br. Wynika z niego, że z usług firm faktoringowych korzysta już co dziesiąty przedsiębiorca z sektora MŚP.

Rosnące znaczenie faktoringu

– Zarówno wypracowane przez firmy faktoringowe wyniki jak i cykliczne badania „Barometru EFL” wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrumentu finansowania zewnętrznego. Faktoring, obok kredytu bankowego, powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Jest też zabezpieczeniem przed ryzykiem braku spłaty od odbiorców firmy i utratą płynności finansowej przez przedsiębiorców. Z badania wynika, że po faktoring najczęściej sięgają przedstawiciele firm przemysłowych i budowlanych. Najczęściej wybierają oni faktoring pełny (krajowy) – mówi Stanisław Atanasow prezes zarządu Eurofactor Polska SA.

Z „Barometru EFL” wynika, że w II kwartale 2017 roku z usług firm faktoringowych korzystało blisko 10 proc. (9,9 proc.) przedsiębiorców, podczas gdy w I kw. br. taką deklarację złożyło 7,3 proc., a w ostatnim kwartale roku ubiegłego 6,4 proc. Z badania wynika, że po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. W firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników nadal dominują środki własne (89,2 proc.), kredytem posiłkuje się 54 proc. przedsiębiorców, leaisngiem niemal 72 proc., a po faktoring sięga aż 25,8 proc. firm. To pokazuję, że rynek usług faktoringowych ma duży potencjał i kolejne lata powinny być dalszym okresem dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce.

Eurofactor Polska S.A. w pierwszych sześciu miesiącach roku sfinansował wierzytelności na kwotę 941 mln zł, a liczba obsłużonych faktur w omawianym okresie zwiększyła się o 56 proc.

Zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZL) firmy, w pierwszym półroczu 2017 roku sfinansowały blisko 4 mln faktur na łączną kwotę 83,6 mld zł. Z usług faktoringowych w tym okresie skorzystało 8,1 tys. klientów.

O początkach EFL

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i  faktoring. Od 26 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i pięciokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 290 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites