Centrum Usług Bankowych Jak kontrolować wakacyjne wydatki? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / Jak kontrolować wakacyjne wydatki?

Jak kontrolować wakacyjne wydatki? 0

3000 złotych bez dzieci i 5000 z dzieckiem to średni koszt wakacyjnego urlopu w 2017 roku. Niemal 900 tys. Polaków weźmie na wyjazd kredyt lub pożyczy od rodziny i znajomych. Eksperci przestrzegają, że lipiec i sierpień to czas, w którym osobiste finanse lubią wymykać się spod kontroli.

Według badań ponad połowa Polaków zaczyna odkładać pieniądze na letnie wakacje zaraz po Bożym Narodzeniu. Jedynie co czwarty może sobie pozwolić na pokrycie kosztów urlopu z bieżących dochodów. Niemal milion osób weźmie na wyjazd kredyt – 67% pożyczy od rodziny i znajomych, 31% od banku, a 9% z firmy pożyczkowej.

Wakacje planuje niemal połowa Polaków i dla większości z nich stanowić one będą znaczący wydatek. Od początku wakacji na portalu Viem.pl, Dominika Nawrocka, autorka książki „Kobieta i Pieniądze”, przygotowuje cykl tekstów poradnikowych o tym, jak przejąć kontrolę nad domowym budżetem. Jej podstawowa rada brzmi – zacznij planować już teraz, nie daj się zaskoczyć, nie pozwól, by wydatki wymknęły się spod kontroli.

Pierwszy krok to analiza finansów osobistych, która szczególnie przed wakacjami, może uchronić nas na przykład przed zaciągnięciem kolejnego kredytu.

Wydatki rosną, aż nas przerosną

Z analizy danych wynika, że koszty związane bezpośrednio z wakacyjną podróżą to jedynie ok. 35% całości wakacyjnych wydatków.

Znaczącą część budżetu pochłaniają rozrywka, spotkania i wydarzenia przy grillu (18%) oraz zajęcia letnie dla dzieci (19%). Lato sprzyja też zwiększeniu wydatków na różne dodatkowe przyjemności – badania wskazują jednak, że suma tych pozornie drobnych wydatków przekracza ponad dwukrotnie koszt wakacyjnego wyjazdu. Warto o tym pamiętać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites