Centrum Usług Bankowych Preferencyjne kredyty i bezzwrotne dotacje na rozwój mieszkalnictwa - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / Preferencyjne kredyty i bezzwrotne dotacje na rozwój mieszkalnictwa

Preferencyjne kredyty i bezzwrotne dotacje na rozwój mieszkalnictwa 0

 

Od 1 września br. towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). W jesiennym naborze do rozdysponowania jest aż 1,1 mld zł. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje również wnioski o bezzwrotne dotacje w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego skierowanym m.in. do gmin i spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego. W puli jest 158 mln zł.

Jedną z nowości w programach realizowanych przez BGK jest możliwość łączenia źródeł finansowania inwestycji mieszkaniowych. Wnioski w obu naborach można składać do 30 września.

Społeczne budownictwo czynszowe

Z programu SBC mogą skorzystać TBS-y, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować adaptację do celów mieszkaniowych istniejących budynków lub budowę nowych. BGK udziela finansowania na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR 3M, bez marży banku.

Nowością we wrześniowym naborze wniosków jest możliwość połączenia kredytu z bezzwrotną, maksymalnie 20-procentową dotacją dla gminy, która współpracuje z inwestorem zaciągającym kredyt.

Rozwój budownictwa mieszkaniowego i poprawa jakości życia Polaków są dla nas bardzo ważne. Dlatego od lat prowadzimy różne programy, z których dotychczas powstało ponad 120 tysięcy mieszkań społecznych, socjalnych i komunalnych. Teraz, dzięki możliwości łączenia różnych źródeł finansowania, realizacja inwestycji mieszkaniowych w gminach będzie jeszcze łatwiejsza – podkreśla Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

W czterech dotychczasowych edycjach programu SBC Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 64 umowy na łączną kwotę blisko 300 mln zł, dzięki którym powstanie ponad 2,7 tys. mieszkań. Ponad 900 rodzin w prawie 20 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań. BGK na bieżąco podpisuje kolejne umowy z inwestorami.

Wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego

Do końca września BGK prowadzi również nabór wniosków w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. O bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, spółki celowe, jednoosobowe spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Dotacje, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, mogą sięgnąć nawet 60 proc. wartości inwestycji.

Dopłaty z programu mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, tworzenie mieszkań chronionych, pomieszczeń tymczasowych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych oraz ogrzewalni.

Nowości w programie

Wiosenna nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych wprowadziła dużo nowości w programie:

  • umożliwiła m.in. samorządom ubieganie się o dofinansowanie tworzenia nowych lokali mieszkalnych bez obowiązku wydzielania tzw. ekwiwalentnego zasobu lokali (oznacza to, że gmina, która chce stworzyć mieszkania komunalne, nie ma obowiązku zapewnienia takiej samej liczby mieszkań socjalnych);
  • pozwoliła na ubieganie się o wsparcie na tworzenie ogrzewalni oraz pomieszczeń tymczasowych, jak również na dostosowanie noclegowni, schronisk dla bezdomnych lub ogrzewalni do standardów wymaganych w przepisach o pomocy społecznej;
  • umożliwiła wsparcie gmin i związków międzygminnych, które uczestniczą w przedsięwzięciu realizowanym przez inny podmiot (np. spółki komunalne), a którego celem jest tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu;
  • inwestorzy składający wnioski w trwającym naborze zyskali także możliwość łączenia finansowania z programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ze środkami unijnymi (pod warunkiem, że nie dotyczy ono tych samych kosztów).

 

Najistotniejszą ze zmian, które wynikają z wiosennej nowelizacji ustawy jest wprowadzenie od początku 2019 roku ciągłego naboru wniosków w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Dzięki temu inwestorzy będą mogli zgłaszać się do nas po wsparcie w dowolnym momencie. Nie będą musieli czekać na start kolejnego naboru, ani obawiać się, że nie zdążą skompletować na czas odpowiedniej dokumentacji – wyjaśnia Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK.

Od początku trwania programu, czyli od 2007 r., Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego w łącznej wysokości ponad 1,1 mld zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 1,5 tys. przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości prawie 3,3 mld zł. Dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało już ponad 17,4 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,4 tys. jest w trakcie realizacji.

Programy Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego są częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.

 

 

Bank Gospodarstwa Krajowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites